Przejdź do głównej części

Czy obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rowerzystów? A co z hulajnogami elektrycznymi?

Kierowcy i motocykliści mają obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego. Rowerzyści takiego obowiązku nie mają.
Katarzyna Wojdyła, członek zarządu LINK4, uważa (wypowiedź dla NEWSERIA Agencja Informacyjna), że konieczne może się okazać wprowadzenie takiego obowiązku. Równie istotne – i być może pilniejsze – wydaje się ewentualne wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia oc użytkowników elektrycznych hulajnóg i rowerów, podobnie jak motorowerów.

Takie ubezpieczenie rzeczywiście chroniłoby rowerzystów przed koniecznością pokrywania „z własnej kieszeni” kosztów spowodowanych szkód, np. uszkodzenia lusterka lub zarysowania karoserii samochodu.
Koszt takiego ubezpieczenia w LINK4, na sumę gwarancyjną 15 tys. zł, wynosi ok. 50 zł.

Ministerstwo Infrastruktury chce uregulować zasady korzystania z dróg publicznych przez osoby poruszające się elektrycznymi hulajnogami. Elektryczne hulajnogi będą traktowane jak pojazdy – odpowiedni projekt zmiany ustawy jest praktycznie gotowy – poinformował minister Andrzej Adamczyk.

Komentarze:
Teraz to już nie tylko OC dla rowerzystów (w tym szczególnie tych z elektrycznym wspomaganiem), ale i kierujących wszelkimi innymi wehikułami. Od hulajnóg począwszy …
Marcin Z. Broda, redaktor naczelny „Dziennika Ubezpieczeniowego”

Wprowadzenie obowiązku posiadania OC bez systemu kontroli będzie rozwiązaniem martwym. Kontrola ta nawet w przypadku hulajnóg elektrycznych czy segwayów wydaje się niezbyt możliwa, bez wcześniejszego ich zewidencjonowania. A co dopiero w przypadku zwykłych rowerów …
Ida Krzemińska-Albrycht, redaktor naczelna „Miesięcznika Ubezpieczeniowego”

Może na razie zastanowić się nad propagowaniem dobrowolnego zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej użytkownika roweru, hulajnogi …?
O tym, co z hulajnogami elektrycznymi, jeszcze nie wiadomo, ale dyskusja ożyła, bo już ostro włączyli się w nią internauci, niestety, zwracając się do siebie także per ty debilu.
Obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej użytkowników hulajnóg elektrycznych coraz bliżej.
Tadeusz Szumlicz, redaktor naczelny „Jest ryzyko jest … ubezpieczenie”