Przejdź do głównej części

Korzystanie z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych UFG

Stale rośnie liczba właścicieli aut, którzy sprawdzają w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG historię swojego ubezpieczenia. Taką możliwość ma każdy właściciel pojazdu w Polsce. Pobranie elektronicznej historii ubezpieczenia wzrosło w związku z nowym przepisem, który zwalnia z obowiązku posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie OC. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK), z której korzysta policja zasilana jest z bazy UFG.
Właściciele pojazdów mogą sprawdzić historię swojego ubezpieczenia OC (dane od 2004 r.), jak też sprawdzić historię polis AC (dane od 2006 r.), sprawdzając swoją historię szkód, zawierającą również liczbę, daty i wartości wypłaconych odszkodowań. Do końca sierpnia 2019 r. właściciele pojazdów „odpytali” bazę UFG już ponad 280 tys. razy. Sprawdzenia można dokonać na stronie UFG w zakładce „zaświadczenia”. Pobranie własnej historii polis komunikacyjnych z bazy UFG jest bezpłatne.
Funkcjonalność systemu obejmuje również informacje dotyczące historii szkód kierowców prowadzących nie swoje pojazdy, np. należące do członków rodziny czy służbowe. Pobierane zaświadczenia mogą być przedstawiane ubezpieczycielom za granicą (są dostępne w językach angielskim i niemieckim). i Sprawdzenia można dokonać na stronie UFG w zakładce „zaświadczenia”.
(Źródło: UFG)